فارس: ساختمان ۳ طبقه فروریخت. دختر ۱۵ ساله خواب به خواب شد. جان مردم گرفته می شود، فقط به قیمت بی مسئولیتی مدیران و هیچکس حاضر به پاسخگویی نیست.

این بار حادثه ریزش ساختمان در جنوب تهران گریبان مرد 40 ساله و دختر 15 ساله را گرفت.

بامداد امروز به یک باره ساختمانی در خیابان خاوران به دلیل گودبرداری غیراصولی همسایه بغلی پایین می آید و دیگر هیچ وقت این دختر 15 ساله چشمهایش را باز نمی‌کند و معلوم  نیست جوابگوی خانواده اش چه کسی است؟

باز هم مسئولان معتقدند که سازمان و نهاد دیگر باید پاسخگویی این موضوع باشند و جالب است که توپ را فقط در زمین یکدیگر پاسکاری می کنند.

ریزش آوار در تهران و مرگ شهروندان به امر عادی تبدیل شده است و اگر در هفته یکی و 2 بار این خبر را نشنویم باید تعجب کرد چرا که جان دادن مردم زیر آوار به امری بسیار طبیعی تبدیل شده و هیچکس مسئولیت کار را برعهده نمی‌گیرد.

نظام مهندسی ، شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی هر یک دیگری را مقصر می دادند و در نهایت این مردم هستند که به راحتی در زیر آوار جان می دهند.

گودبرداری بخش بسیار مهمی از ساختمان است ولی متاسفانه در بیشتر موارد بدون نظارت مهندس ناظر انجام شده و از کارگرانی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند استفاده می شود و در نهایت منجر به مرگ همسایگان می شود.

بارها در این بار گزارش نوشته شده و هشدارهای لازم داده شده است ولی به نظر می رسد گوش شنوایی وجود ندارد و قرار است این سناریو مدام تکرار شود.

علی ترکاشوند نائب رئیس سازمان نظام مهندسی گفت که نمی‌توان مطلق بگوییم که مهندس ناظر، شهرداری و یا نظام مهندسی مقصرند. این یک مثلث است که سه راس دارد که هر سه راس آن با هم در ارتباطند.

نائب رئیس سازمان نظام مهندسی تأکید کرد که مهندس ناظر، سازمان نظام مهندسی و شهرداری روابطشان به صورت رفت و آمدی است.

ترکاشوند در پاسخ به این پرسش که در برخی از موارد مهندسین ناظر هنگام تخریب حضور ندارند و فقط از مهر آنها استفاده می‌شود گفت: ما منکر این موضوع نیستیم نه مطلق می‌گوییم شهرداری و نه سازمان نظام مهندسی همه به صورت درصدی در وظایف خود کوتاهی می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه برخوردی با مهندس ناظر متخلف صورت می‌گیرد گفت: شورای انتظامی داریم که در این شورا برای متخلفین جریمه‌های در نظر گرفته می‌شود.

در بسیاری از موارد دیده شده که مهندس ناظر اصلا در داخل کشور نیست و فقط از مهر و امضایش سایرین استفاده می کنند و همین امر باعث بروز اتفاقات ناگوار می شود.

حسن بیادی نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران به گودبرداری های غیراصولی در تهران اشاره کرد و گفت شهرداری گودبرداری‌های غیراصولی را متوقف کند.

وی ادامه داد در ساخت‌وسازهای جدیدی که در بافت فرسوده صورت می‌گیرد هم، مهار حوادث گودبرداری دشوار است، چراکه اغلب مالکان تمایلی به تجمیع پلاک هنگام ساخت‌وساز ندارند.

نائب رئیس شورای شهر تهران اضافه کرد پدیده امضافروشی در این صنف هم مثل برخی اصناف و تخصص‌های دیگر وجود دارد که موجب سوء استفاده می‌شود.

وی بیان کرد برابر قانون برای رفع خطر در هنگام گودبرداری، مالک و مهندس ناظر باید در صورت لزوم نسبت به تخلیه موقت پلاک‌های مجاور اقدام کنند، با این وجود از آنجا که هزینه تامین اسکان موقت برای پلاک‌های مجاور به مالک تحمیل می‌شود، مالکان معمولا از انجام این کار سر باز می‌زنند.

حادثه پشت حادثه رخ می دهد و هیچکس پاسخگو نیست و در این بین شهروندان فقط مردم به راحتی جان خود را از دست می دهند.

شکیب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر گفت که واقعاً موضوع ریزش ساختمان‌ها معضل جدی است.

وی ادامه داد مهندسان ناظر وظایف خود را انجام نمی‌دهند و از طرف دیگر هم شهرداری باید وارد این قضایا شده و کار را متوقف کند.

وی اظهار داشت اگر یک تخلفی صورت بگیرد و سازمان نظام مهندسی با مهندس مربوطه برخورد کند اگر این برخورد به گونه‌ای باشد که دیگر برای مهندس مقرون به صرفه نباشد هرگز اتفاقات این‎گونه رخ نمی‌دهد و مهندس ناظر به‎موقع سر کار خود حاضر می‌شود.

به گزارش فارس، ریزش پی در پی ساختمان و مرگ شهروندان به امر عادی تبدیل شده است و هیچکس حاضر نیست گامی در این زمینه برداشته و این مشکل را که با جان مردم ارتباط مستقیم دارد را برطرف کند.

رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.