مدير كل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت گفت: حدود 300 لابراتوار توليد هروئين در افغانستان فعال است كه با استفاده از پيش‌سازهاي خالص اروپايي هروئين كريستال توليد مي‌كنند و توان توليد 500 تن هروئين را در سال دارند. 

محمدرضا فاضلي در گفت‌وگو با فارس افزود: عمده‌ترين پيش سازهاي مواد مخدر در كشور ما پرمنگنات پتاسيم و اندريد استيك است كه براي ضد عفوني مرغداري‌ها و صنايع كنسانتره روي و سرب و نيز صنايع دارويي كاربرد دارند، واردات اين مواد كاملاً تحت نظارت وزارت بهداشت است و تاكنون هيچ موردي از واردات غيرقانوني اين مواد به كشور گزارش نشده است.

وي ادامه داد: پرمنگنات پتاسيم در تمام دنيا براي ضد عفوني كردن مرغداري‌ها و صنايع كنسانتره روي و سرب كاربرد دارد كه حدود دو سوم واردات اين ماده در كشور ما در صنعت و يك سوم ديگر آن براي ضد‌عفوني كردن مرغداري‌ها كاربرد دارد.

وي اضافه كرد:‌ مصرف غيرقانوني پر منگنات پتاسيم براي توليد كوكائين است كه در كشور ما و اين منطفه از جهان كاربرد ندارد و بيش‌تر در كشورهاي آمريكاي لاتين استفاده مي‌شود.

فاضلي گفت: اندريد استيك ماده پيش‌ساز ديگر مواد مخدر است كه مستقيماً در ساخت هروئين از آن استفاده مي‌شود در كشور ما نيز اين ماده به صورت قانوني با مجوز وزارت بهداشت براي ساخت داروهاي مخدر از جمله استامينوفن وارد مي‌شود.

وي گفت: اندريد استيك در كشورهاي چين، هند و كشورهاي اروپايي توليد مي‌شود كه نوع اروپايي آن كيفيت و خلوص بيشتري دارد و با توجه به مشاهده هروئين كريستال و با خلوص بالا در منطقه مي‌توان گفت ماده اوليه توليد هروئين در افغانستان فقط از نوع آسيايي نيست و نوع اروپايي آن، كه به صورت غير قانوني از اروپا به اين كشور منتقل شده نيز وجود دارد.

مدير كل نظارت بر دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت ادامه داد:‌ گزارشهاي موجود حاكي از فعاليت حدود 300 لابراتوار توليد هروئين در افغانستان است كه با دستگاههاي پيشرفته و تجهيزات مدرن و با استفاده از ماده اوليه اروپايي هروئين فشرده و با خلوص بالا توليد مي كنند.

وي گفت: اگر فرض كنيم كه حدود 5 هزار تن ترياك در افغانستان تبديل به هروئين مي‌شود حدود 10 درصد آن يعني معادل 500 تن هروئين در اين كشور توليد مي‌شود.

فاضلي ادامه داد:‌ ماده مخدر كرك كه در ايران نيز وجود دارد در نوع اصلي خود يك ماده تركيبي برگرفته از كوكائين است اما در ايران اين ماده مخلوطي از مواد مخدر مختلف است كه بخش عمده آن را هروئين فشرده و خالص تشكيل مي‌دهد و بسيار مخرب است.

وي گفت: بيش از 15 نوع ماده پيش ساز مواد مخدر در جهان وجود دارتد كه فقط دو نوع آن در كشور ما وجود دارد و مهمترين و بحث برانگيزترين آن اندريد استيك است كه تاكنون مورد قاچاق شده آن به ايران ديده نشده است.

 رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | دوره آموزشی کفپوش سه بعدی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.