اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران از توافق وزارت بهداشت عراق و سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران براي تعيين ضوابط و استاندارد صدور کالا از ايران به عراق خبر داد و اعلام کرد کالاهاي بي‌کيفيت به کشورمان برمي گردد.
 
به گزارش پول‌نيوز، وزارت بهداشت عراق براي ممانعت از ورود کالاهاي بي کيفيت ايراني بخشنامه‌اي را ابلاغ کرد که البته حاصل توافق مشترک سازمان استاندارد ايران و وزارت بهداشت اقليم کردستان است اما طرف عراقي آن را اجباري کرده است.

اواخر ارديبهشت ماه امسال نمايندگان سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران با مسوولان وزارت اقليم کردستان عراق در اربيل طي توافقنامه‌اي، وزارت بهداشت ايران، تاريخ توليد و انقضاي محصولات روي بسته بندي محصولات لبني درج شود.

همچنين توصيه شده است توليدکنندگان حتي المقدور اين تاريخ را بر روي بسته بندي کلي کارتن ها نيز درج کنند.

بر همين اساس تاريخ ميلادي بايد بصورت کامل روز، ماه، سال به زبان انگليسي و عربي روي محصول درج شود.

کيفيت بالاي چاپ براي درج تاريخ در نظر گرفته شود تا تاريخ به آساني پاک نشود.

وزارت بهداشت عراق همچنين استفاده از ماشين هاي يخچال دار را براي محصولات پاستوريزه لبني (نه استرليزه) الزامي اعلام کرده است. چنانکه در مورد محصولات فرا دما V.H.D توصيه شده است از ابتداي آوريل هرسال به مدت 6 ماه از اين نوع ماشين هاي يخچال دار استفاده شود.

در ادامه اين توافقنامه آمده است: براي کالاهايي که استاندارد آن‌ها در ايران اجباري نيست
پروانه وزارت بهداشت ملاک عمل قرار گيرد.

در اين ميان چنانچه فرآورده هاي شوينده داراي علامت استاندارد باشد بعد از آزمايش هاي اوليه صرفا به صورت تصادفي آزمايش خواهد شد، همچنين اگر فرآورده‌هاي شوينده داراي استاندارد نباشد ارايه گواهي انطباق صادرات براي کالا به زبان انگليسي و فارسي الزامي است.

وزارت بهداشت اقليم کردستان دراين توافقنامه اعلام کرده است که در صورت مشاهده کالاي بدون کيفيت با برندهاي ايراني مراتب را در اسرع وقت به اطلاع سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي خواهد رساند.

توليدکنندگان نيز توافق کرده‌اند مواد متشکله، تاريخ توليد و انقضا به سال ميلادي و سري ساخت محصول را بطور خوانا به زبان هاي عربي و انگليسي روي کالا درج کنند.

براساس آنچه که در ادامه اين توافقنامه آمده است تشکيل دو کارگروه مورد توافق طرفين قرار گرفته است که يک کارگروه مسايل اجرايي و کارگروه ديگر مسايل مربوط به تضمين کيفيت را دنبال خواهد کرد.

کارگروه تخصصي شوينده مشخصات فني قابل قبول عراق را تعيين و تا آن زمان ، صادرات براساس گواهي انطباق صادره از سوي سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران صورت مي گيرد.

همچنين مقرر شد که از سه ماه آينده براي کالاهايي که تاريخ مصرفي بيش از 6 ماه دارند يک دوم زمان و براي کالاهايي که تاريخ مصرف آن ها کمتر از 6 ماه است و دو سوم زمان باقيمانده در هنگام ورود به مرز باقي مانده باشد.

اين موافقتنامه البته وظايفي را هم براي سازمان توسعه تجارت تعيين کرده است که پيگيري تردد کاميون ها و تردد آسان کاميون هاي يخچال دار در دايره اين توافقات قرار دارد و البته اينکه زمان توقف کاميون‌ها در مرز نيز به حداقل برسد.

سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران نيز ملزم شد فهرست کالاهاي مشمول مقررات استاندارد اجباري را به وزارت بهداشت کردستان عراق تحويل دهد.

اين کالاها به غير از استثنائات مثل پودرهاي شوينده اگر مشمول مقررات استاندارد اجباري باشد با تاييديه سازمان استاندارد و در بقيه موارد با مجوز وزارت بهداشت صادرخواهد شد.

در نهايت مقرر شد که وزارت بهداشت اقليم کردستان نيز کالاهاي غيرکيفي را به سازمان استاندارد ايران اطلاع دهد تا با هماهنگي وزارت بازرگاني، به ايران بازگردانده شود.رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.